darko
13 آذر 1401 - 12:57

مشکلات بانکی اتباع غیر ایرانی؛ «در بر همان پاشنه سابق می‌چرخد؟»

علی‌رغم وعده‌های مسئولین بانک مرکزی، گزارش‌ها همچنان از وجود مشکلات متعدد بانکی برای اتباع غیرایرانی خبر می‌دهد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، گزارش‌ها و تماس‌های مردمی بیانگر استمرار برخی مشکلات بانکی برای اتباع غیر ایرانی، به ویژه مهاجرین افغانستانی است.

با اینکه گفته می‌شد برخی حساب‌های بانکی اتباع غیرایرانی به تازگی مسدود شده است، اما به نظر می‌رسد صحت این خبر چندان مشخص نیست، اما با وجود این و علی‌رغم وعده‌های مسئولین ارشد بانک مرکزی، اتباع غیرایرانی از جمله مهاجرین افغانستانی همچنان با محدودیت‌های جدی بانکی از جمله باز نشدن حساب‌ جدید، فعال نشدن نرم‌افزارهای همراه بانک، انتقال پول، تجدید کارت عابر و برخوردهای سلیقه‌ای مسئولین و کارمندان بانک‌ها در بسیاری از استان‌ها مواجه‌اند.

در پاسخ به شایعات مسدودی حساب بانکی اتباع غیرایرانی، علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: «اخبار منتشر شده مبنی بر بسته شدن برخی حساب‌های بانکی اتباع خارجی به هیچ وجه صحت نداشته، چنین تصمیمی در بانک مرکزی گرفته نشده و اتفاقی هم رخ نداده است».

صالحی همچنین از اتباع خارجی خواست که چنانچه حساب بانکی آنان مسدود شده، این اتفاق را به روابط عمومی بانک مرکزی گزارش دهند تا بررسی شود.

به دنبال سخنان صالحی، «رنا» که یک کانال خبری و متعلق به مهاجرین افغانستانی است، از مخاطبین خود خواست تا چنانچه با مشکلات بانکی درگیر هستند، پیام بدهند.

حجم و نوع پیام‌ها نشان می‌دهد مهاجرین افغانستانی کماکان درگیر برخی مشکلات بانکی هستند که یا وعده حل آن‌ها داده شده است و یا اینکه اصلاً وجود چنین مشکلاتی نفی شده است؛ این یعنی اینکه در این زمینه «در بر همان پاشنه سابق می‌چرخد».

برخی از این پیام‌ها را ملاحظه بفرمایید:

ـ حساب اتباع در بانک ملت هنوز مسدود است. من ساکن اشتهارد کرج هستم. بانک ملت حساب دارم، اگه میتونین به روابط عمومی بانک مرکزی گزارش کنید.

ـ خدمت رئیس محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باید عرض کنم که اکثر شعب بانک‌ها به صورت سلیقه ای برخورد می‌کنند. بارها دیدم که شخصی برای افتتاح حساب به یک شعبه مراجعه کرده است، ولی کارمند شعبه به او گفته که برای اتباع نمی‌شود حساب باز کرد، ولی بعد از اینکه با رئیس شعبه صحبت کرده و گفته که می‌خواهد با پنجاه میلیون حساب باز کند، مشکلش حل شده است! و یا در شعبه‌ای دیگر، کارمند شعبه می‌گوید:«سایت برای اتباع بسته است، ولی اگر ده میلیون را مسدود کنیم، می‌شود حساب باز کرد» و یا... .

ـ من نزدیک به 40 سال است که مقیم ایران هستم و بیش از 15 سال است که در بانک ملت شعبه پروین اصفهان حساب دارم، دارای اقامت سه ساله سرمایه‌گذاری خارجی، مدیرعامل شرکتو مجوز سرمایه گذاری خارجی دارم، ولی حدود دو سال است که تمام خدمات اینترنت بانک، همراه بانک و پیامک حساب‌هایم را قطع کرده‌اند و برایم عابر بانک هم صادر نمی‌کنند! حتی اینترنت بانک شرکت را که یک شخص حقوقی ایرانی است، به علت خارجی بودن مدیرعامل قطع کرده‌اند! همه این‌ها به علت رفتار سلیقه‌ای یک کارمند است. از طریق سازمان سرمایه‌گذاری با بانک مرکزی هم نامه‌نگاری کردیم، به خدمات مشتریان و بازرسی تهران و اصفهان بانک ملت هم زنگ زدیم، ولی هیچ کاری انجام ندادند! حالا شما می‌فرمائید در سایت بانک مرکزی شکایت ثبت کنید!

ـ سلام برای تمدید کارت رفتم بانک سپه، بعد از وارد کردن اطلاعات گفت شماره یکتا جواب نمی‌دهد.

ـ من کارتم گم شده، می‌روم بانک می‌گوید حساب‌های بانکی اتباع بسته است!

ـ هر بانکی می‌روم حساب باز نمیکنه!

ـ سلام خسته نباشید، بنده در بانک سپه حساب دارم، کارتم سقفش 500 تومان است، ولی گردش حسابم زیاد است، بسیار به مشکل هستم، ولی بانک کارتم را تبدیل نکرد.

ـ سلام من کارهای تجارتی می‌کنم. من قانونی وارد ایران شدم. چند مرحله ویزه تجارتی گرفتم و وارد ایران شدم، اما نتوانستم حساب بانکی باز کنم. از بعضی شهروندان ایران کارت بانکی گرفتم، در صورتی که فهمیدن پول گزاف به حسابشان واریز کردم، پول را عاجل از حساب خود تخلیه کردن و تا فعلاً چند صد میلیون من نزدشان است. بهانه می‌کنند که من خارج استم، آمدم برمی‌گردانم. خواهش من از دولت ایران این است که لطفاً برای اتباع اجازه بدهد تا حساب باز کنند.

ـ سلام چرا اغلب بانک‌ها به اتباع اجازه استفاده از همراه بانک را نمی‌دهد؟

ـ درست می‌فرمایند مسدود نشده، ولی محدود شده است. همراه بانک مسدود شده، خرید با کارت هم تراکنش 500 هزار بیشتر نمیشه. کارت به کارت هم فقط 10 میلیون.

ـ سلام من از پست بانک حساب باز کردم، بعد شش ماه بسته شد، رفتم بانک میگویند که حساب اتباع به دستور رئیس بانک مسدود می‌شود.

ـ فعلاً اکثر بانک های استان شیراز برای اتباع حساب باز نمیکند.

ـ بانک‌های پارسیان، آینده، بانک سپه در استان البرز، «شهر محمدشهر» خدمات رسانی به اتباع خارجی را به کلی قطع کرده‌اند!

ـ سلام من افغانستانی هستم. متولد و مقیم ایران. کارت آمایش 17 دارم. بانک ملی پاکدشت شریف آباد پلیس راه حساب دارم، یک بار خرداد ماه مسدود کردن حساب‌های ما را و یک‌بار دیگر هم از اول برج 9 مسدود کردن دوباره. مراجعه کردیم بانک دوباره آزاد کرد. کلاً در سال همیشه یک یا دو بار حساب ما مسدود میشه، بانک های پاکدشت و ورامین هر سال همین قضیه را داره.

ـ مدت چهار ماه می شود همراه بانک صادرات مسدود است. چند بار بانک رفتم فعال نشد.

ـ چرا حساب بانکی باز نمی‌کنند؟!

ـ سلام، ساتنا و پایا برای اتباع مسدوده، از اول ماه برای من چند مورد انجام دادن، برگشته به حسابشان.

ـ همه بانک ها مخصوصاً متصدی بانک‌ها کاملاً با اتباع خارجی سلیقه‌ای برخورد و رفتار می‌کنند.

ـ بنده حساب بانکی دارم. بانک کشاورزی، ولی 2ماه است که همراه بانک من را قطع کردند. به بانک مراجعه می‌کنم، رئیس بانک می‌فرماید همراه بانک اتباع قطع است. از مسئولین خواهش می‌کنم که پیگیری کنند.

ـ سلام اعتبار کارت بانک سپه من تمام شده، برای تمدید رفتم بانک، گفتن سایت اتباع بسته شده، دیگه تمدید نمیشه!

ـ شهر اراک هیچ بانکی حساب باز نمیکنه، کارت آمایش 17 دارم.

ـ سلام من حدود 8 ماه می‌شود با خانواده 5 نفری به ایران آمدیم و در شهر قم در سرشماری شرکت کردیم و به ما کارتی که تا 30 مهر فرصت داشت، دادند، با این کارت نه سیم‌کارت و نه حساب بانکی برای ما باز نمی‌کنند.

ـ همراه بانک ملی ایران، شعبه آبسرد خدماتش را وصل نمی‌کند.

ـ بانک ملی حساب دارم، اما خدماتی همچون اینترنت بانک و همراه بانک را برای اتباع فعال نمی‌کنند.

ـ سلام شبا برای من هیچ کار نمی‌کند، یعنی هیچ واریزی قبول نمی‌کند.

ـ مشکل همراه بانک صادرات اتباع با وجود اینکه کارت‌های آمایش جدید کد یکتا دارند، هنوز حل نشده، اکثر بانک‌ها خدمات همراه بانک برای اتباع فعال است، به جز بانک صادرات و ملت.

ـ ما رفتیم که کارت بگیریم، گفتن باید کد فراگیر داشته باشی، باز رفتیم کد فراگیر بگیرم، گفتن دولت به ما گفته به هیچ‌کس کد فراگیر ندهید و ما نتوانستیم کارت بانکی بگیریم.

ـ 4 ماه میشه حساب بانک کشاورزی من را مسدود کردن؛ شهرستان کازرون.

ـ دیروز مقداری پول می‌خواستم جابه‌جا کنم که 5 میلیون بیشتر نشد و خودپرداز نوشت سقف تراکنش غیرمجاز! درصورتی که قبلا 10 میلیون راحت جابجا می کردیم!بعد هم ساتنا و پایا هم که انجام بدیم، اصلاحیه می‌خوره برمیگرده به حسابمان!

ـ مشهد هیچ کدام از بانک‌ها برای اتباع حساب جدید افتتاح نمی‌کنند. خود من با وجود اینکه اسناد مدارکم تکمیل و دارای اعتباره، ولی بازهم میگن بانک مرکزی بخشنامه داده که هنوز اجازه نیست!

ـ بنده برای تعویض کارت عابر سپه به بانک سپه مراجعه کردم، هر دفعه که اقدام می‌کنم، می‌گویند سایت بسته است.

ـ سه روز است بانک تجارت رفتم، بانک سپه رفتم، بانک ملی رفتم، همین که نگاه میکنه ما اتباع هستیم، سریع میگه نه، نمیشه.

ـ از کشور عزیز ایران به خاطر تمام امکانات متشکریم. وقتی برای شخصی می‌خواهیم پولی را شبا کنم، دوباره برگشت می‌خوره.

ـ وقتی خرید می‌کنم، نمیشه یک دفعه 2 میلیون از دستگاه پُز کشید، حساب ما را محدود کردن، باید 4 تا500 هزار بکشید.

ـ من چند بار رفتم بانک صادرات شهرری، برای من راحت گفتن همراه بانک برای اتباع خارجی داده نمی‌شود.

ـ رباط کریم، هیچ بانکی کارت عابر جدید نمیدن، حتی اونایی که از قبل داشتن و فقط تاریخ انقضاش تمام شده.

ـ تاریخ اعتبار کارت بانک ملتم تمام شده بود. رفتم بانک تمدید کنم(مشهد)، گفتند باید 30 میلیون تومان در حساب به صورت سپرده بخوابانی تا کارت جدید بدهیم.

انتهای پیام/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896655